Δευτέρα 25 Ιουνίου 2012

NBA Micro-Movie: 2012 Finals - Game 5

Στο ίδιο έργο θεατές....

Ο τέταρτος προημιτελικός που σφράγιζε και το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά ήταν και ο πιο δραματικός αφού κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.
Η Squadra Azzurra ήταν πολύ καλύτερη από τους Άγγλους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ αλλά λίγο η αστοχία λίγο η ατυχία και τα δοκάρια δεν τους άφησε να πανηγυρίσουν ένα γκολάκι.
Τα λιοντάρια δεν έπαιξαν καλή μπάλα και λίγες φορές απείλησαν τον Buffon και την Ιταλική άμυνα.
Τα 90' λεπτά και η παράταση βρήκαν τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 0-0 και όλους εμάς που το βλέπαμε από την TV με σπασμένα τα νεύρα.
Στα πέναλτι λοιπόν και όσοι θυμάστε λίγο καλύτερα ξέρετε ότι οι Άγγλοι δεν τα έχουν καταφέρει ποτέ να προκριθούν μέσα από αυτή την διαδικασία. Και δεν τα καταφέρνουν ούτε και αυτή την φορά αφού οι Ιταλοί είναι πιο ψύχραιμοι, βρίσκουν δίχτυα 4 φορές  ενώ οι  Άγγλοι μόνο δύο και μάλιστα τα πέναλτι τα χάνουν παίχτες που το μικρό τους όνομα είναι Ashley.
Δίκαια λοιπόν η Squadra Azzura στον ημιτελικό της Πέμπτης 28 του Ιούνη κόντρα στους Γερμανούς.