Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Champions League 3η αγωνιστική

Εκπλήξεις και ανατροπές στην σημερινή ποδοσφαιρική βραδιά.
Το σεντόνι κουνήθηκε σε όλη την Ευρώπη και όλα τα παιχνίδια είχαν γκολ.
Το πιο όμορφο παιχνίδι το είδαν οι οπαδοί στο Dragao του Οπόρτο. Οι Δράκοι κέρδισαν τους Ουκρανούς της Δυναμό Κιέβου με 3-2.
Στο La Mosson της Monpellier έγινε μέτριο παιχνίδι αλλά ο Ολυμπιακός έκλεψε τους βαθμούς της νίκης με γκολ στο 92'.Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τον Charbonnier αλλά οι "γαύροι" απάντησαν με τον Τοροσίδη στο 73' και τον Μήτρογλου στις καθυστερήσεις. Τελικό σκορ 1-2.
Στην Amsterdam Arena ο Αίαντας "πάτησε" τους Citizens και πήρε το ματσάκι με σκορ 3-1.
Στην Αγία Πετρούπολη η Zenit κέρδισε την Anderlecht με το αγαπημένο μου σκορ 1-0.
Ενώ στο La Rosaleda η Μάλαγα έκανε μια ακόμη καταπληκτική εμφάνιση , κράτησε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο Champions League το μηδέν στην άμυνα, (δύο με τον Παναθηναϊκό και τρία στον όμιλο). Στο 64' ο Joaquin σκόραρε και το ματσάκι τέλειωσε 1-0. Οι Rossoneri είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο.
Στο Emirates οι Γερμανοί έκαναν την έκπληξη και φεύγουν με το τρίποντο στις απόσκευές τους. Οι Κανονιέρηδες δεν βρήκαν ρυθμό και δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν και να απαντήσουν στα γκολ των Ολλανδών της Schalke (Huntelaar 76' & Afellay 86'). Τελικό σκορ 0-2.
Στο Maksimir του Zagreb οι Παριζιάνοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και με γκολ του Ibra στο 33' και του Menez στο 43' καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το ματσάκι και έριξαν στο καναβάτσο την Dinamo του Zagreb.
Τέλος στο BVB Stadion του Dortmund η Borussia επικράτησε των Μερένγκες της Real Madrid με 2-1.
Τα τελευταία χρόνια οι κίτρινοι του Westfalen έχουν γίνει ο κακός δαίμονας της Βασίλισσας.