Πέμπτη 28 Ιουνίου 2012

Forza Ragazzi ! Vinci per noi !

Οι Ισπανοί στον τελικό !

Πρώτος ημιτελικός στην Donbass Arena στο Donetsk της Ουκρανίας. Οι "Furia Roja" κόντρα στην Πορτογαλία του Cristiano Ronaldo. Η Αρένα είναι γεμάτη από νωρίς και οι Ίβηρες έχουν δημιουργήσει καταπληκτική ατμόσφαιρα. Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και διακρίνουμε αποφασιστικότητα & θέληση για νίκη σε όλα τα πρόσωπα και στις δύο ενδεκάδες. Ανάκρουση των Εθνικών ύμνων και το παιχνίδι ξεκινάει. Όλος ο κόσμος περίμενε να απολαύσει ποδοσφαιρικό θέαμα υψηλού επιπέδου αλλά η πίεση της κρισιμότητας του αγώνα και το άγχος φέρνουν νευρικότητα. Οι Ισπανοί δεν βρίσκουν ρυθμό και το γνωστό passing game δεν βγαίνει ενώ οι Πορτογάλοι προσπαθούν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν καταστάσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνονται απειλητικοί για την εστία του Casillas. Προσπαθώ να θυμηθώ κάποιες καλές φάσεις να σας περιγράψω αλλά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποια σουτ του Iniesta για την Ισπανία και κάποια σουτ του Cristiano Ronaldo για τους Πορτογάλους. Ο αρχηγός της Πορτογαλίας έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 90' όταν σε αντεπίθεση ο Moutihno του πάσαρε την μπάλα αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ. Τέλος των 90' και οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες 0-0.
Πάμε για παράταση λοιπόν. Οι Ισπανοί αποφασίζουν να παίξουν μπάλα και κλείνουν τους Πορτογάλους στο μισό γήπεδο. Στο 104' ο Pedro μπουκάρει από αριστερά γυρνάει την μπάλα στο πέναλτι και εκεί πετάγεται Ο Iniesta πλασάρει ωραία αλλά ο Rui Patricio κάνει την απόκρουση του αγώνα και κρατάει το 0 στην άμυνα. Τα λεπτά κυλούν χωρίς να έχουμε άλλη φάση άξια αναφοράς και η παράταση δεν βγάζει νικητή.